Papierologia: ZUS, VAT – formularze, księgowość

Papierologia ZUS VAT formularze księgowość

Dzisiaj zająłem się papierologią, a dokładniej formularzami dla ZUS i urzędu skarbowego czyli VAT. Ahh Papierologia. Mianowicie u zaprzyjaźnionego Eskoma, Krakson zlecił wydruk 5 stron a4. Formularz ZUS ZWUA i formularz VAT-R.

Są to formularze zgłoszeniowe i wcale nie ma dużo tej papierologii, a trzeba przeklepać dane plus kilka innych słów kluczowych, typu forma podatkowa, czy odział NFZ. Za takie bzdety jakiś księgowy weźmie 30 zł od sztuki, albo i więcej.

Pozwól, że Cię wyręczę

Teraz sobie powoli to powypełniam a jutro musze wysłać, masz 7 dni do ZUS od daty rozpoczęcia i dla urzędu skarbowego od daty rozpoczęcia kończąc na pierwszym dniu w którym masz przychód. Nie taki diabeł straszny…

Czasem warto się również zastanowić, czy prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą lub posiadając kilku pracowników nie warto czasem samemu odwalić cała papierologię wraz z księgowością, aby mieć rękę na pulsie. Horendalne ceny za dodatkowe faktury, gdy to się je po prostu sumuje i trzyma 5 lat, a może warto pobawić się w matematykę ten 1, 2 dni w miesiącu, ale za to wiedzieć co dokładnie dzieje się w Twojej firmie.

 

Papierologia – nie jest to matematyka na poziomie maturalnym, a wszystko jest jak na dłoni, fachowy podręcznik i myślę, że można poradzić sobie samemu. Z czasem nie będziesz musiał sprawdzać co się odlicza a co nie. Jak rozliczysz się raz to i drugi raz dasz radę.

Zawsze musi być ten pierwszy raz

Mówi się, że jeśli chcesz mieć coś dobrze zrobione to trzeba to zrobić samemu. Czy jest tak w przypadku księgowości? Czy za Twoimi plecami Twój księgowy nie odpierdala maniany? Krzyczy sobie za każdą fakturę ekstra pieniądze? Za każde dziesięć? Gdy każdy koszt, obniża twój podatek i jest niczym dochód. To bardzo ważne je zbierać.

Tniemy koszta – Cięcie kosztów

Może warto zrobić optymalizację podatkową zaczynając od zwolnienia księgowego lub nie zatrudniania go. Myślę, że urzędy są całkiem wyrozumiałe na błędy czy lekkie obsuwy, szczególnie u nowych przedsiębiorców, są otwarte na korekty i też służą pomocą jak to wszystko prawidłowo powypełniać.

 

#Krakson #TAXI #Kraków

Papierologia: ZUS, VAT – formularze, księgowość

Share
This